Biegaj zdrowo i bezpiecznie!

Biegaj zdrowo i bezpiecznie!

Nadeszła wiosna, wszystko wokół budzi się do życia, a wraz ze słońcem przychodzi chęć na zmiany. Zimowy sen czas rzucić w niepamięć i zacząć pracować nad sobą. Spacery, rower, rolki? A może jednak bieganie!

Jogging to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu, a także sposób na pozbycie się stresu i depresji. Gdy biegamy mamy czas na przemyślenia, nabieramy dystansu, odpoczywamy psychicznie i relaksujemy się.

Bieganie jest bardzo korzystne nie tylko dla naszego samopoczucia, ale także dla ciała. Zwiększona wydolność organizmu, poprawa kondycji, spadek ciśnienia i cholDzięki zastosowaniu surowcaesterolu to tylko niektóre jego zalety. Wzmocnione kości są odporniejsze na osteoporozę, napięte mięsnie stają się rozluźnione i wyrzeźbione, następuje redukcja tkanki tłuszczowej, a serce mniej podatne na chorobę wieńcową. Płuca biegaczy są bardziej wydolne, a mózg mocniej dotleniony. Podczas biegania spalamy tłuszcz, dzięki czemu nasza sylwetka staje się smuklejsza. W zdrowym ciele zdrowy duch!

W dzisiejszych czasach bieganie staje się bardzo popularnym sportem. Biegi ze znajomymi oraz poranny jogging, udział w maratonie, a także biegi długodystansowe to już codzienność. Jednak warto pamiętać, że bieganie to nie tylko korzyści dla organizmu ale także urazy i bóle, które mogą mu towarzyszyć. Najczęściej powstają one przez niewłaściwe przygotowanie do biegu, brak planu treningowego, rozgrzewki i rozciągnięcia, źle dopasowaną odzież i obuwie. Aby zapobiec urazom wybieraj płaskie powierzchnie do biegania, unikaj wzgórz i nawadniaj organizm. Jeśli jednak podczas uprawiania ulubionego sportu dojdzie do kontuzji, mamy na to sposób!

Orteza AS-PU-02 pomoże na stłuczenia, naderwanie mięśni i stany zapalne. Anatomiczny kształt, taśmy kompresyjne, silikonowy system mikromasażu oraz specjalna strefa odciążająca mięśnie łydki zostały zastosowane w opasce, by przynieść ulgę w bólu oraz pomóc szybko wrócić do pełnej sprawności.

Jest ona także doskonałą receptą dla osób cierpiących na „shin splints”, czyli syndrom sztywnej łydki. Ból pojawia się z przodu lub wewnątrz dolnej części nogi wzdłuż piszczeli, najczęściej gdy długo nie tronowaliśmy, lub zwiększamy intensywność treningów zbyt szybko.

Dzięki zastosowaniu surowca PowerFit, używając ortezy w środowisku gorącym – zabezpieczony staw jest chłodny, a w temperaturze niskiej – zostaje lekko ocieplany.

Dokucza Ci ból bocznej części uda, nasilający się w okolicy kolana? Najprawdopodobniej cierpisz na zapalenie pasma biodrowo-piszczelowego. W takim wypadku sięgnij po ortezę OKD-17, która wspiera bolący przyczep pasma bocznego mięśni uda i zmniejsza stan zapalny. Jest ona rozwiązaniem na tzw. syndrom pasma IT, objawiający się bólem, który biegnie wzdłuż zewnętrznej części uda, od górnej części biodra do zewnętrznej strony kolana. Pasmo jest miejscem przyczepu mięśnia napinacza powięzi szerokiej oraz mięśnia pośladkowego wielkiego. Trening biegowy powoduje przeciążenie powyższych struktur i ból w okolicy przyczepu pasma, a więc po stronie zewnętrznej kolana. Może się on pojawiać już w 5-7 minucie biegu.

Opaska OKD-17 na ITBL działa w bardzo prosty sposób – odciąża bolący przyczep pasma biodrowo-piszczelowego na piszczeli i dzięki temu zmniejsza stan zapalny. Takie rozwiązanie pozwala zdecydowanie szybciej powrócić do pełnej sprawności.

Anatomiczny kształt opaski z funkcją samoszczepną oraz pelota nadkolanowa i mechanizm dynamiczny pomagają stabilizować i odciążać przyczepy pasma biodrowo-piszczelowego oraz mięśnia czworogłowego uda. Mechanizm dynamiczny służy utrzymywaniu właściwego poziomu kompresji niwelując luzy obwodowe w ortezie wynikające ze zmieniających się obwodów kończyny podczas ruchu.

Kolejnym schorzeniem, które dotyka wielu biegaczy jest tzw. kolano biegacza. W tym przypadku ból umiejscowiony jest w przedniej okolicy stawu kolanowego. Wówczas, dobrym wsparciem będzie orteza OKD-25, która doskonale pozycjonuje rzepkę, za pomocą wyprofilowanych łuskek, anatomicznemu kształtowi i klamerkom obrotowym. Orteza utrzymuje rzepkę w osi stawu, zapobiega jej zwichnięciu oraz pomaga poprawnie funkcjonować. Tylne pasy i łatwe do modelowania tworzywo sztuczne pozwalają we właściwy sposób pozycjonować ortezę na kończynie. Orteza jest ultralekka i niemalże nieodczuwalna na nodze.

Czy rano budzisz się z bólem stopy, a poprzedniego dnia uprawiałeś jogging? Może być to oznaką zapalenia rozcięgna podeszwowego, objawiającego się bólem między piętą, a śródstopiem. Na taką dolegliwość cierpi ogrom biegaczy. Jak sobie pomóc? Zastosuj ortezę OSS-OS-04. Dzięki otwartej konstrukcji, wodoodpornemu, elastycznemu i cienkiemu materiałowi możesz nosić ją zarówno w obuwiu, jak i bez! Orteza posiada specjalistyczną pelotę, która unosi łuk stopy, zapobiegając tym samym nadmiernym rozciągnięciem rozcięgna podeszwowego i niwelując dolegliwości bólowe. Jest również doskonałą profilaktyką dla płaskostopia!

Równie częstym problemem biegaczy jest zapalenie ścięgna Achillesa, schorzenie związane ze stanem zapalnym w ścięgnie, które przywodzi łydkę do tylnej części pięty. Objawia się bólem i sztywnością w obszarze ścięgna, szczególnie rano i podczas aktywności. Jeśli ochłodzenie i odpoczynek nie pomogą pozbyć się bólu, orteza AM-OSS-09 poradzi sobie z uciążliwą kontuzją. Anatomiczna, wyprofilowana silikonowa wkładka uciskowa masuje i pobudza okoliczną tkankę. Wbudowana podpiętka odciąża ścięgno Achillesa, dzięki czemu szybciej ustępują obrzęki i wylewy. W celu zapewnienia prawidłowego ustawienia miednicy do każdej ortezy dołączona jest druga silikonowa podpiętka, zapewniająca odciążenie i amortyzację zdrowej kończyny.

Orteza jest przeznaczona do odciążenia ścięgna Achillesa, przy czym nie ogranicza jego mobilności, aktywnie masując i pobudzając okoliczną tkankę. Wbudowana podpiętka, anatomiczny kształt oraz materiał PowerFit odpowiadają za wygodę, kompresję i elastyczność ortezy.

Warto więc pamiętać, że bieganie należy do sportów nie tylko przynoszących nam korzyści zdrowotne, ale niejednokrotnie generuje urazy, którym możemy przeciwdziałać i zapobiegać. Odpowiednie zabezpieczenie kontuzjowanej części ciała oraz profilaktyka są bardzo ważne w każdym sporcie!

Similar Posts
29 września – Światowy Dzień Serca!
29 września – Światowy Dzień Serca!
Twój Świat, Twój Dom, Twoje Serce /hasło Światowego Dnia Serca na 2011rok/   Z inicjatywy Światowej Federacji Serca (WHF) Światowy...
Nie czekaj aż ból haluksa minie!
Nie czekaj aż ból haluksa minie!
Kochasz buty na obcasie? A może cierpisz na płaskostopie bądź w Twojej rodzinie występowały tzw. haluksy? Jeśli tak, to koniecznie...
24 czerwca – Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę
24 czerwca – Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę
Osteoporoza = cichy złodziej kości   CO TO JEST? Osteoporoza to choroba szkieletu wynikająca ze zmniejszenia gęstości mineralnej kości, co...