Czas biegacza

Czas biegacza

Bieganie jest dość popularnym sportem w Polsce, jednak ciągle spora cześć osób nie zdaje sobie sprawy jak wiele korzyści niesie ze sobą ten rodzaj ruchu. Jogging jest bardzo dobrym ćwiczeniem aerobowym – wzmacnia układ oddechowo-krążeniowy, wzmacnia serce, normalizuje ciśnienie oraz korzystnie wpływa na tętno. Znacząco zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Redukuje stres, jak wynika z badań działa 3 razy efektywniej niż spędzenie tego czasu na tradycyjnym odpoczynku. Osoby biegające regularnie zauważyły również poprawę nastroju oraz satysfakcję wynikającą z pokonywania własnych słabości. Jest to także jedna z najbardziej dostępnych form ruchu, nie wymaga skomplikowanego sprzętu czy przygotowań.

Bieganie

Co zatem będzie potrzebne, aby zacząć biegać?

Aby bieganie było przyjemne, należy zadbać o własny komfort.

Buty: dla rozpoczynających przygodę z bieganiem, zalecane są buty z niewielką amortyzacją. Pozwoli to zaktywować stopę nie przeciążając jej jednak.

Ubranie: najważniejsze, aby było dostosowanie do warunków atmosferycznych oraz umożliwiało skórze oddychanie.

Zabezpieczenie stawów: Zarówno w początkowej fazie biegania, jak i w miarę upływu czasu warto dbać o właściwe zabezpieczenie stawów.

Bieganie

Kolano jest obszarem, w którym najczęściej dochodzi do kontuzji np.:

– konflikt rzepkowo-udowy; nieprawidłowa praca rzepki. Leczenie konfliktu rzepkowo-udowego obejmuje zarówno ćwiczenia rehabilitacyjne jak i zaopatrzenie ortopedyczne. Kluczem do sukcesu w terapii pozaosiowej pracy rzepki jest prawidłowo dobrana orteza kolana. W tym celu doskonale sprawdzi się specjalistyczna orteza pozycjonująca rzepkę OKD-25.

OKD-17

– ITBS; przeciążenie pasma biodrowo-piszczelowego. Gdy w trakcie biegu pojawi się ból, trening należy przerwać, a boczną okolicę kolana schłodzić lodem. Najczęstszym błędem jest kontynuowanie biegu pomimo bólu. Oprócz farmakologicznych i operacyjnych metod leczenia zdecydowanie warto sięgnąć po opaskę OKD-17, stworzoną z myślą o biegaczach.

Bieganie

– zwichnięcie rzepki; nagły uraz rzepki. Do zwichnięcia rzepki dochodzi wskutek osłabionego aparatu więzadłowego, którym towarzyszy krwiak. Rzepka zazwyczaj przesuwa się dobocznie. Złamanie zaś może być spowodowane bezpośrednim urazem (np. kopnięcie w kolano lub upadek) lub pośrednim, poprzez nagły skurcz mięśnia czworogłowego uda. Aby temu zapobiec warto zastosować ortezę rzepki AM-OSK-Z z dodatkowymi pasami zabezpieczającymi przed jej zwichnięciem.

Zapalenie ścięgien Achillesa jest to zjawisko bardzo problematyczne dla biegaczy, objawia się bólem ww. ścięgien występuje często rano, na początku treningu lub po zakończeniu treningu. Rzadko kiedy ból przechodzi samoistnie. Równie często w obrębie stopy występuje zapalenie rozcięgna podeszwowego. Bieganie w znaczny sposób aktywuje struktury podeszwy stopy co doprowadza do zwiększenia napięcia w tym obszarze, napięcie to wpływa na lokalne nie dokrwienia i pojawienie się stanu zapalnego. W przypadku zapalenia rozcięgna podeszwowego stopy oraz profilaktycznie w celu zapobiegnięcia urazom zaleca się ortezę OSS-OS-04.

Problemy goleni to 3 grupa dolegliwości bólowych nóg występująca u biegaczy. Ból w większości przypadków spowodowany jest przeciążeniem mięśni lub/i okostnej. Nasila się zwykle wiosną lub u osób nadmiernie wydłużających krok. Na tego typu schorzenia zalecaną ortezą jest AS-PU-02.

AS-PU-02

Ostatnią grupą dolegliwości bólowych powiązanych z bieganiem są bóle w obrębie uda.

Zdarzają się różne rodzaje uszkodzeń mięśni kulszowo-goleniowych, począwszy od lekkich naciągnięć, poprzez znaczne naderwania. Do objawów zaliczamy: ból, zaburzenie funkcji, ograniczenie rozciągliwości mięśni, miejscowy krwiak, bolesność dotykowa czy aktywność punktów spustowych.

AS-U-02

Konieczne jest wówczas leczenie zachowawcze, a najlepszym narzędziem do tego celu, jest nasza aktywna orteza uda z taśmami elastycznymi i systemem mikromasażu o symbolu AS-U-02.

Bieganie

Występowanie dolegliwości bólowych powinno zawsze wzbudzić czujność. Kluczowe jest zachowanie progresu obciążenia treningowego – zaczynamy od małych obciążeń, stopniowo zwiększając pokonywane dystanse. Pamiętając o rozgrzewce, dbając o właściwą technikę biegania oraz zabezpieczając odpowiednio stawy, możemy w pełni cieszyć się z przyjemności biegania oraz jego korzyści zdrowotnych.

 

Similar Posts
Sport is life
Sport is life
Duża dostępność dobrze wyposażonych siłowni oraz popularny trend promujący zdrowy tryb życia, sprawia że coraz więcej osób decyduje się na...
Łączy nas piłka!
Łączy nas piłka!

Skręcenie kostki u piłkarza – co zrobić?

Sport to zdrowie, jednak ruch to nie tylko korzyści, ale...

REH4MAT wśród Mistrzów Futbolu!
REH4MAT wśród Mistrzów Futbolu!
Ortezom REH4MAT zaufał sam LECH POZNAŃ, który powierzył w nasze ręce ochronę swoich zawodników! Teraz czas na...