Łączy nas piłka! – Kontuzja ACL najczęstszym urazem wśród piłkarzy

Łączy nas piłka! – Kontuzja ACL najczęstszym urazem wśród piłkarzy

Urazy piłkarzy to blisko 50% wszystkich występujących kontuzji sportowych. Większość z nich to urazy kończyn dolnych od nadwerężenia, poprzez stłuczenia, aż do skręcenia, lub złamania. Jak zmniejszyć podatność na kontuzje? Co zrobić, żeby po przebytym urazie szybko wrócić na boisko?

ACL

Pierwszą radą na pewno będzie rozgrzewka przed meczem, jednak tylko połowa sukcesu. Skuteczna rozgrzewka musi być odpowiednio dobrana do dyscypliny sportowej, dlatego FIFA opracowała specjalny program treningowy o nazwie „The 11+” maksymalnie przygotowujący ciało zawodnika do gry w piłkę nożną. Gdy jesteśmy już po ćwiczeniach, nie możemy mieć pewności, że nic się nie stanie, przeważnie wystąpienie urazu to szereg niefortunnych zdarzeń, a na murawie, powszechne zjawisko faulowania zawodnika. Najczęściej występującym problemem piłkarza jest zerwanie więzadła przedniego krzyżowego –ACL.

Do urazu najczęściej dochodzi podczas skręcenia stawu kolanowego lub uderzenia w łydkę od tyłu (przesunięcie się kości piszczelowej do przodu). Może się to zdarzyć podczas nagłej zmiany kierunku w trakcie biegu, raptownego zatrzymania się, złego lądowania podczas skoku lub w wyniku bezpośredniego kontaktu z innymi graczami w trakcie meczu.

Objawem urazu jest charakterystyczny dźwięk przypominający trzask lub chrupnięcie oraz silny ból w kolanie i jego okolicach. Po kontuzji powstaje również obrzęk, który stopniowo narasta, przy czym mamy wrażenie niestabilności w kolanie oraz uczucie uciekającego kolana. Wiąże się to również z dyskomfortem podczas chodzenia.

Nie lekceważ takich objawów i najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Szybkie zabezpieczenie stawu kolanowego i zapobiegnie dalszym urazom to istotna kwestia. Jeżeli lekarz stwierdzi niestabilność kolana, prawdopodobnie na czas kilku tygodni zaleci specjalną ortezę stabilizującą staw kolanowy.

Orteza ATOM/2RA gra w obronie Twoich kolan i stawia opór siłom działającym na koślawe lub szpotawe kolano, a także niweluje negatywny efekt przedniej translacji piszczeli (efekt szuflady).

Jest to orteza czteropunktowa, wykonana z wysokiej jakości stopu aluminium, pokrytego na gorąco farbą proszkową. W ortezie zamontowano dwa anatomiczne zegary 2RA, które pozwalają na regulację zakresu ruchomości stawu co 20 stopni.

ATOM/2RA

System 4 punktów podparcia jest dynamicznym, najskuteczniejszym ze znanych, systemem zaopatrzenia stawu kolanowego.

System ten został opracowany w celu redukcji napięcia i ochrony kolana i w ortezie ATOM/2RA rozkłada się następująco:

1-punkt przyłożony jest na przedniej stronie uda poprzez mocną aluminiową ramę.

2-punkt znajduje się na tylnej stronie łydki i oddziałuje na kończynę poprzez ramę.

3-punkt to taśma nadkolanowa zamocowana na tylnej stronie uda.

4-punkt to taśma mocująca na przedniej stronie podudzia, która wytwarza tzw., wstępne obciążenie na guzowatość kości piszczelowej przesuwając kość piszczelową lekko do tyłu, co w efekcie daje zmniejszenie napięcia ACL. Warte podkreślenia jest słowo “zmniejszenie” – a nie całkowita redukcja, co wiąże się z korzystnym wpływem małych fizjologicznych napięć na gojące się więzadło krzyżowe.

ATOM/2RA

Orteza typu zamkniętego EB-SK/A to zawodnik w atakusłużący do rehabilitacji uszkodzeń stawu kolanowego. Została wykonana ze strukturalnego surowca ProFit – oznaczającego profesjonalne dopasowanie. Jest to dwuwarstwowa tkanina, która doskonale dopasowuje się do ciała pacjenta, rozciąga się we wszystkich kierunkach doskonale modelując kształt kończyny – tworzy tak zwaną „drugą skórę”. Wyrób został wyposażony w elastyczne szyny boczne, które stabilizują staw kolanowy w pozycji bocznej. Dodatkowo ortezę wyposażono w niezależne zespoły pasów wzmacniających wykonanych z taśm VELCRO oraz przednie zapięcia krzyżowe ACL. Poprzez anatomiczne kształty i silikonowe wsparcie okołorzepkowe orteza doskonale utrzymuje się na nodze podczas chodzenia. Jej cienka budowa powoduje, że orteza jest bardzo lekka i zupełnie niewidoczna pod ubraniem.

EB-SK/A

OKD-23 to aktywna, asymetryczna, dwuszynowa orteza stawu kolanowego, wyposażona w dynamiczne taśmy wspomagające więzadła stawu kolanowego. Orteza kolana LigaCare została wykonana ze strukturalnego surowca ActivPREN.

To aktywny trójwarstwowy surowiec składający się z dwóch elastycznych jerseyowych dzianin okładkowych oraz rdzenia wykonanego z pianki neoprenowej. Materiał ten charakteryzuje się miękkością i wysoką elastycznością. Dzięki zastosowaniu w nim Systemu AirSupply, zabezpieczona część ciała jest dodatkowo wentylowana, a także utrzymywana jest odpowiednia jej ciepłota. Bardzo ważnym atutem tego surowca jest to, że nie jest to wyrób dziany, nie posiada grubych włókien, przez co sploty materiału nie odciskają się na skórze pacjenta i nie powodują ran w miejscach o dużej kompresji. Zapięcie ortezy LigaCare zostało wyłożone specjalnym materiałem o ograniczonym poślizgu, co pomaga założyć ortezę również osobom o ograniczonej ruchomości rąk. Orteza posiada przednie i tylne pasy obwodowe, co pozwala lepiej ustabilizować ją na kończynie. Konstrukcja ortezy kolana LigaCare jest projektem unikatowym, pozwalającym na odciążanie i wspomaganie w zależności od potrzeb dowolnych więzadeł stawu kolanowego: ACL, PCL, MCL i LCL.

OKD-23

Similar Posts
29 września – Światowy Dzień Serca!
29 września – Światowy Dzień Serca!
Twój Świat, Twój Dom, Twoje Serce /hasło Światowego Dnia Serca na 2011rok/   Z inicjatywy Światowej Federacji Serca (WHF) Światowy...
Nie czekaj aż ból haluksa minie!
Nie czekaj aż ból haluksa minie!
Kochasz buty na obcasie? A może cierpisz na płaskostopie bądź w Twojej rodzinie występowały tzw. haluksy? Jeśli tak, to koniecznie...
24 czerwca – Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę
24 czerwca – Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę
Osteoporoza = cichy złodziej kości   CO TO JEST? Osteoporoza to choroba szkieletu wynikająca ze zmniejszenia gęstości mineralnej kości, co...