Pokaż stopy latem!

Pokaż stopy latem!

Piękne, zadbane stopy latem to podstawa! Każdy z nas chciałby swobodnie założyć sandały i cieszyć się słońcem, jednak często zdarza się, że jest to niemożliwe. Wszystko z powodu haluksa, czyli palucha koślawego, którego możemy dziedziczyć, lub nabyć nosząc nieodpowiednie obuwie.

Często wkładając buty, zauważasz, że wewnętrzna część stopy jest zniekształcona i wygląda nieatrakcyjnie, a w dodatku uwiera i boli? Najprawdopodobniej jest to deformacja dużego palca, zwana haluksem – palcem koślawym. Czym jest i skąd się bierze? Pojawienie się schorzenia powoduje ból i dyskomfort, stopy wyglądają nienaturalnie, ponieważ kości ulegają deformacji. Nie wstydź się swoich stóp! Pomóż sobie, wybierając odpowiednią ortezę.
W końcu to stopy powinny być Twoją wizytówką na lato!

Pokaż stopy latem

Haluks to schorzenie utrudniające funkcjonowanie i powodujące duży ból i trudności w chodzeniu. Niestety, w dużej mierze same (problem dotyczy głównie kobiet) jesteśmy odpowiedzialne za pojawienie się zwyrodnienia palca i stawu nosząc złe obuwie, dopuszczając do nadwagi, unikając ruchu. Wysoki obcas powoduje przeciążenie przedniej części stopy (przodostopia, a buty z ostrym czubkiem zwiększają ucisk na paluch i łuk poprzeczny stopy, co doprowadza do deformacji palców, rozwoju płaskostopia poprzecznego i bólu. Pod wpływem zniekształceń stopa zaczyna inaczej pracować: nierównomiernie rozkłada się ciężar ciała, paluch przestaje być mocnym punktem podparcia w czasie chodu, pogarsza się wytrzymałość struktur, które stabilizują stopę, mięśnie stają się słabsze, a nadmiernemu przeciążeniu ulega wewnętrzna krawędź stopy.

Po pojawieniu się pierwszych objawów koślawego palucha zacznij działać – przede wszystkim skonsultuj się ze specjalistą! My mamy dla Ciebie kilka sposobów, aby Twoje stopy znów były piękne i zdrowe!

Leczenie haluksów trzeba rozpocząć wcześnie, stosując ćwiczenia opóźniające pojawienie się koślawości palca. Najlepiej byłoby zmienić obuwie na szersze i zrezygnować z chodzenia na obcasach, lub bardzo ograniczyć używanie szpilek. Jeśli już zakładamy buty na obcasie warto kupić nieco większe, tak, by zmieściła się wkładka podpierająca poprzeczny łuk stopy lub orteza AM-OP-01, którą zakładamy na duży palec.

AM-OP-01

W domu można zakładać ortezę przywracającą naturalną pozycję palucha. Orteza palca AM-OP-01 jest profesjonalnym wyrobem medycznym do stosowania w butach podczas chodzenia. Składa się ona z miękkiej taśmy, która działając niczym dźwignia, ustawia kości palca w prawidłowym ułożeniu.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest szynowa orteza na halluxa AM-OP-02. Koryguje ona koślawe ustawienie palucha oraz zapobiega powstawaniu deformacji w obrębie śródstopia. Orteza składa się z profilowanej szyny bocznej z odciążeniem haluksa, miękkiej wyściółki, taśmy śródstopia oraz taśmy palucha. Specjalna, miękka wyściółka łagodzi ciśnienie, a regulowane opaski pozwalają na dopasowanie urządzenia do indywidualnych kształtów stopy i utrzymanie jej w prawidłowej pozycji. Wystarczy jedynie dokładnie przymocować szynę do dużego palca oraz śródstopia dwoma taśmami obwodowymi.

AM-OP-02

Szeroka opaska na śródstopie zbliża kości śródstopia i wspomaga działanie korekcyjne. Dodatkowo, ortezę wyposażono w anatomiczną pelotę metatarsalną, która unosi łuk stopy i zapobiega jej dalszej deformacji. Przyjazna konstrukcja ortezy ułatwia jej zakładanie i ściąganie, przez co jest bardzo łatwa i wygodna w użyciu. Dzięki niej okres rehabilitacji jest krótszy i mniej uciążliwy. Można ją stosować zarówno w domu jak i podczas snu.

Orteza haluksa AM-OP-03 zaś, została wyposażona w wyprofilowaną aluminiową szynę boczną, która ma za zadanie ustawić paluch w osi stawu. Szeroka opaska na śródstopie zbliża kości śródstopia i wspomaga działanie korekcyjne. Orteza przeznaczona jest do stosowania jako zaopatrzenie domowe nocne. Koryguje ona koślawe ustawienie palucha oraz zapobiega powstawaniu deformacji w obrębie śródstopia.

AM-OP-03

Orteza została wykonana z niezwykle przyjaznego dla skóry surowca UniPren. AM-OP-03 jest ortezą przeznaczoną do aktywnej korekty lekkiego i umiarkowanego palucha koślawego. Przywraca naturalne ustawienie stopy, chroniąc i redukując ból w obrębie palucha. Ortezę powinno się stosować zarówno profilaktycznie, jak i w stanach pooperacyjnych. Dzięki niej okres rehabilitacji jest krótszy i mniej uciążliwy. Można ją stosować zarówno w domu jak i podczas snu.

Równie częstym problemem stóp jest zapalenie rozcięgna podeszwowego to jedna z najbardziej popularnych dolegliwości wśród biegaczy, ale nie tylko. Jest to schorzenie przeciążeniowe, polegające na zapaleniu, zgrubieniu i zmianach zwyrodnieniowych rozcięgna. Schorzenie może dotyczyć każdego kto spędza dużo czasu chodząc lub stojąc. Ból pojawia się pomiędzy piętą a śródstopiem. Może on w znacznym stopniu upośledzać codzienne funkcjonowanie i prowadzić do całkowitego zaprzestania aktywności fizycznej. Zapalenie rozcięgna podeszwowego nie jest synonimem płaskostopia lub ostrogi piętowej, ale bez wątpienia jest z nimi jednoznacznie powiązane. Płaskostopie, pozostawione bez korekcji, powoduje nadmierne rozciąganie rozcięgna podeszwowego i jego przeciążenie, co generuje ból. Dlatego, tak ważna jest zarówno czynna jak i bierna korekcja płaskostopia. W tym celu stworzyliśmy ortezę śródstopia z pelotą OSS-OS-04, która unosi łuk stopy, zapobiegając tym samym nadmiernym rozciągnięciem rozcięgna podeszwowego i niwelując dolegliwości bólowe.

OSS-OS-04

Orteza posiada konstrukcję otwartą, pozwalającą na bardziej precyzyjne dopasowanie jej do kształtu stopy. Surowiec, z którego wykonano wyrób jest elastyczny, cechuje się mocną konstrukcją, a jednocześnie jest bardzo cienki, co umożliwia stosowanie ortezy w każdym rodzaju obuwia. Obwodowy ucisk ściągacza ortezy i wyjmowana pelota na płaskostopie prowadzą do podniesienia śródstopia w kierunku fizjologicznego sklepienia stopy.

Pielęgnacja stóp jest bardzo ważna pomimo, że przez większość roku chowamy je w butach. Właściwie pielęgnowane stopy nie sprawiają kłopotów i mogą być naszą ozdobą. Warto poświęcić im czas i uwagę, ponieważ zdrowe stopy, to piękne stopy!

Similar Posts
Nie czekaj aż ból haluksa minie!
Nie czekaj aż ból haluksa minie!
Kochasz buty na obcasie? A może cierpisz na płaskostopie bądź w Twojej rodzinie występowały tzw. haluksy? Jeśli tak, to koniecznie...
24 czerwca – Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę
24 czerwca – Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę
Osteoporoza = cichy złodziej kości   CO TO JEST? Osteoporoza to choroba szkieletu wynikająca ze zmniejszenia gęstości mineralnej kości, co...
My się wody nie boimy
My się wody nie boimy
Wakacje najczęściej kojarzą się z relaksem, zabawą i odpoczynkiem. Najchętniej wybieramy odpoczynek połączony z kąpielami słonecznymi i wodnymi. Jeziora, baseny...