Seniorem być, aktywnie żyć!

Seniorem być, aktywnie żyć!

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak wygląda jesień życia Twoich dziadków? Chciałbyś, aby spędzali czas aktywnie, a jeśli nawet udało by się wspólnie zorganizować dzień i pójść razem na rower? A może właśnie nadszedł ten moment, żeby zachęcić rodziców lub dziadków do bycia fit? Jeżeli chciałbyś aby tak było– mamy dla ciebie kilka wskazówek i porad!

W dzisiejszych czasach senior na siłowni, czy uprawiający biegi lub Nordic Walking to nic dziwnego. Sport jest ważny nie tylko dla młodych ludzi, pomaga w funkcjonowaniu organizmu każdego człowieka, bez względu na wiek. Zdrowy tryb życia i zbilansowana dieta wspierają dobry stan zdrowia. Namów więc osoby starsze z Twojego otoczenia do przełamania barier i stereotypów. Ruszaj razem z nimi po zdrowie!

Chcesz aby Twoi rodzice mieli sprawny umysł i ciało w późniejszych latach życia? Zachęć ich, aby utrzymywali je cały czas w działaniu! Leczenie ruchem uelastycznia mięśnie i więzadła, usprawnia stan psychiczny, poprawia postawę i wzmacnia cały organizm. Ale jak powinien ćwiczyć senior alby pokonać schorzenia i niedogodności a także im zapobiec?

Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie ćwiczeń do możliwości oraz potrzeb. Zastanów się, jak dobrać odpowiednio ich czas oraz częstotliwość, powinni zwiększać ich intensywność stopniowo, wzbogacać o nowe zadania. Właściwie zrobiona rozgrzewka to klucz do udanego treningu bez kontuzji.

Osoby z nadciśnieniem i chorobami serca powinny zażywać ruchu, który wspomaga pracę narządów i je uaktywnia. Aktywność fizyczna dla osób starszych ma znaczący wpływ na usprawnienie pracy układu oddechowego, zapobiega rozwojowi cukrzycy. Zmniejsza się ryzyko zatorów, poprawia metabolizm.

Senior

Bóle stawów nie są zarezerwowane dla seniorów, można im skutecznie zapobiegać! Jeśli na przykład Twój dziadek cierpi na niestabilność lub zwyrodnienie stawu kolanowego, jest po zabiegu chirurgicznym lub w trakcie rehabilitacji i zachodzi konieczność precyzyjnej regulacji ruchomości stawu kolanowego, wybierz dla niego ortezę ATTACK 1R. Od zewnątrz w ortezie zainstalowano aluminiową, anatomicznie wyprofilowaną szynę 1R. Szyna ta to nowatorskie podejście do tematyki szyn ortopedycznych z regulacją kąta zgięcia i wyprostu. Innowacyjność szyny polega na tym, że w zegarze o średnicy nie przekraczającej 30 mm, zastosowaliśmy regulację kąta zgięcia i wyprostu co 15 stopni.

ATTACK 1R

W ortezie ATTACK 1R szyna ma odsadzenie goleniowe, co pozwala na bardziej precyzyjne dopasowanie ortezy kolana, a co za tym idzie dokładniej realizuje ona regulację ruchomości stawu. Uprawiając sport, który ze względu na obciążenie stawów kolanowych wymaga zewnętrznej stabilizacji kolana będzie ona idealnym rozwiązaniem, aby uniknąć urazu.

Osteoporozie również mówimy stanowcze NIE! Należy ona do chorób, które występują praktycznie we wszystkich społecznościach na świecie, coraz częściej dotyka społeczeństw cywilizacji zachodniej, przede wszystkim ludzi starszych. Jest ona chorobą o podłożu metabolicznym, która polega na znacznym osłabieniu struktury kości i prowadzi przez to do ich kruchości oraz do licznych złamań. Zanim jednak dojdzie do złamań zachodzi proces trwającego wiele lat systematycznego ubywania masy kostnej. Do walki z osteoporozą powstał ortopedyczny gorset tułowia – STRADA, który stabilizuje kręgosłupy zniszczone jednym lub kilkoma złamaniami trzonów kręgów. Dodatkowo wzmacnia osłabione mięśnie tułowia oraz prowadzi do wyprostowania górnej części ciała, a co za tym idzie zwiększa pojemność płuc. Typowa dla pacjentów z osteoporozą tendencja do zataczania się ulega zmniejszeniu, co prowadzi do zmniejszenia tendencji do upadków i tym samym zmniejsza ryzyko przyszłych złamań. Jest to bardzo ważne dla osób, które chcą być aktywne.

STRADA

Gdy podczas ćwiczeń dojdzie do przeciążeń i dokucza ci ból kręgosłupa, receptą na tą dolegliwość będzie orteza lędźwiowo-krzyżowa EB-LK-03. W tylnej części ortezy zainstalowano w tunelach kaletniczych cztery anatomicznie wyprofilowane fiszbiny ortopedyczne. Fiszbiny te zostały wykonane z tworzywa sztucznego i posiadają ściśle określony stopień elastyczności. Ich anatomiczne ukształtowanie pozwala na przejęcie części sił nacisku na ortezę, co doskonale odciąża kręgosłup i mięśnie przykręgosłupowe.

EB-LK-03

Zapięcia wyrobu wykonano w przedniej części ortezy w nowy asymetryczny sposób, pozwalający na lepsze dopasowanie wyrobu do ciała pacjenta w zakresie jednego rozmiaru.

W celu polepszenia walorów użytkowych wyrobu, w ortezie zainstalowano dwa zespoły elastycznych taśm dociągowych, których celem jest poprawa stabilizacji w odcinku lędźwiowo-piersiowym i ustawienia właściwego poziomu kompresji wyrobu.

Twoja babcia martwi się z powodu haluksa? Wydaje się, że problem będzie jej przeszkadzał w byciu w pełni aktywnym? Pomyślcie o zastosowaniu ortezy AM-OP-02. Jest ona przeznaczona do stosowania jako zaopatrzenie domowe i nocne. Koryguje koślawe ustawienie palucha oraz zapobiega powstawaniu deformacji w obrębie śródstopia.

AM-OP-02

Orteza składa się z profilowanej szyny bocznej z odciążeniem haluksa, miękkiej wyściółki z funkcją samoszczepną, taśmy śródstopia oraz taśmy palucha. Specjalna, miękka wyściółka łagodzi ciśnienie, a regulowane opaski pozwalają na dopasowanie urządzenia do indywidualnych kształtów stopy i utrzymanie jej w prawidłowej pozycji. Wystarczy jedynie dokładnie przymocować szynę do dużego palca oraz śródstopia dwoma taśmami obwodowymi.

Ortezę wyposażono w anatomiczną pelotę metatarsalną, która unosi łuk stopy i zapobiega jej dalszej deformacji. Przyjazna konstrukcja ortezy ułatwia jej zakładanie i ściąganie, przez co jest bardzo łatwa i wygodna w użyciu.

Koksartroza to zwyrodnienie stawu biodrowego, które jest jednym z najczęściej diagnozowanych zwyrodnień dotykających osoby starsze. Ruchomość stawu biodrowego zostaje znacznie ograniczona jeśli zajdą takie zmiany, bowiem chrząstki stawowe odpowiadają za amortyzację i zapobiegają tarciom kości, a w procesie zwyrodnieniowym ulegają znacznemu zniszczeniu. Przyczynia się do tego najczęściej wiek, nadwaga, przebyte urazy. Postępujące zmiany zwyrodnieniowe biodra prowadzą do coraz większej sztywności stawów, zwężenia szpary stawowej a w konsekwencji do znacznych problemów z poruszaniem się. Aby temu zapobiec zaproponuj swoim dziadkom użycie ortezy AM-SB-01!

AM-SB-01

Ortezę wyposażono w ruchomą szynę biodrową wykonaną ze specjalnego stopu aluminium, i zabezpieczoną przed szkodliwym działaniem potu ludzkiego, trwałą powłoką proszkową. Szyna umiejscowiona została w kieszeni bocznej, i dzięki temu bardzo łatwo można ją wymontować z ortezy w celu wyprania wyrobu. Dodatkowo w ortezie zamontowano fiszbiny ortopedyczne, które usztywniają obręcz biodrową oraz regulowane zapięcia: przednie i udowe, pozwalające na łatwe dostosowanie wyrobu do każdego pacjenta.

Aktywny wypoczynek to najlepsze lekarstwo na problemy jesieni życia. Jest to również świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu razem z dziadkami i rodzicami. Zainspiruj ich wspólnymi wypadami na rower lub kijki i pomóż zacząć perfekcyjnie przygotowanym, aby uniknąć kontuzji. Pamiętaj, że zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego ważne jest, aby dbać o kondycję fizyczną w każdym wieku. Najwięcej zależy właśnie od ciebie, bo aktywnym być – to zdrowo żyć!

Similar Posts
29 września – Światowy Dzień Serca!
29 września – Światowy Dzień Serca!
Twój Świat, Twój Dom, Twoje Serce /hasło Światowego Dnia Serca na 2011rok/   Z inicjatywy Światowej Federacji Serca (WHF) Światowy...
Nie czekaj aż ból haluksa minie!
Nie czekaj aż ból haluksa minie!
Kochasz buty na obcasie? A może cierpisz na płaskostopie bądź w Twojej rodzinie występowały tzw. haluksy? Jeśli tak, to koniecznie...
24 czerwca – Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę
24 czerwca – Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę
Osteoporoza = cichy złodziej kości   CO TO JEST? Osteoporoza to choroba szkieletu wynikająca ze zmniejszenia gęstości mineralnej kości, co...