Zespół de Quervaina

Zespół de Quervaina

Terminem ręka określa się część kończyny górnej od nadgarstka, aż po końce palców. Ręka pomimo swojej niewielkiej powierzchni spełnia wiele istotnych funkcji. Ogromne znaczenie funkcjonalne ręki pozwala zrozumieć jej niezastąpioną rolę w życiu codziennym.

W obrębie ręki występuje wiele uciążliwych schorzeń. Czy to zespół kanału nadgarstka, wynikający z długotrwałego ucisku na nerw pośrodkowy czy reumatoidalne zapalenia stawów, które powoduje chroniczny ból.

A może zdiagnozowano u Ciebie Zespół de Quervaina? Jego główną przyczyną jest zapalenie pochewki ścięgien mięśni przedramienia i dłoni. Do zapalenia kciuka dochodzi w wyniku długotrwałego zaciskania dłoni w pięść, co ma miejsce na przykład w czasie z korzystania z myszki komputerowej. Staraj się trzymać nadgarstki na wysokości przedramion – pomóc w tym mogą specjalne podkładki pod klawiaturę.

Choroba de Quervaina zwana jest też inaczej „kciukiem matki”. Jedna z przypadłości rodzicielskich – ignorowana może sprawić, że najprostsze codzienne czynności będą niewykonalne. W czym rzecz?

Literatura naukowa mówi tak: „Istotą choroby jest zapalenie pochewki ścięgnistej pierwszego przedziału prostowników, który zawiera ścięgna mięśnia odwodziciela długiego i prostownika krótkiego kciuka.”

Na skutek długotrwałego przeciążenia dochodzi do stanu zapalnego kciuka w jego newralgicznym miejscu i to sprawia, że ból staje się nie do wytrzymania. Skąd te przeciążenia? Od noszenia dziecka, od przytrzymywania przy karmieniu itp.

Z dolegliwością zmagają się również sportowcy. Golf jest jednym z tych sportów, który wymaga naprzemiennej pracy odwiedzenia i przywiedzenia ręki.

Jak leczyć? W początkowym stadium choroby stosuje się leczenie zachowawcze i fizjoterapię, ale to niestety nie rozwiązuje problemu. Staw siodełkowy (ang. SADDLE JOINT) kciuka trzeba unieruchomić, do czasu aż znikną wszelkie objawy.

Dla większości z nas dotkniętych dolegliwością i jednocześnie pracujących oczywistym staje się brak możliwości unieruchomienia kończyny na okres rekonwalescencji. Jest jednak na to rada. Ortopedzi i fizjoterapeuci zalecają udać się do sklepów ortopedycznych, aby zasięgnąć najlepszego rozwiązania lub sami dopasowują stabilizator dłoni do potrzeb pacjenta.

Orteza AM-D-01 znajdująca się w naszej ofercie cieszy się dużym zainteresowaniem i pozytywną opinią wśród pacjentów krajowych i zagranicznych.

Każdemu z nas zależy na właściwej stabilizacji, poprzez „coś” co nie blokuje wykonywania czynności życia codziennego. Orteza spełnia swoją funkcję, stabilizuje i jest łatwa w zakładaniu.

Najlepsze rozwiązania są także w zasięgu Twojej dłoni!

Similar Posts
Home office? Działaj efektywnie!
Home office? Działaj efektywnie!
Pandemia panująca na świecie zaskoczyła nas wszystkich wprowadzając nowe standardy funkcjonowania. Ograniczenie ruchu, stosowanie maseczek i wszechobecne restrykcje sprawiają, że...
29 września – Światowy Dzień Serca!
29 września – Światowy Dzień Serca!
Twój Świat, Twój Dom, Twoje Serce /hasło Światowego Dnia Serca na 2011rok/   Z inicjatywy Światowej Federacji Serca (WHF) Światowy...
Nie czekaj aż ból haluksa minie!
Nie czekaj aż ból haluksa minie!
Kochasz buty na obcasie? A może cierpisz na płaskostopie bądź w Twojej rodzinie występowały tzw. haluksy? Jeśli tak, to koniecznie...